La Bohalle proche de St-Mathurin-sur-Loire © Jean-Sébastien Evrard

Wyjątkowa przyroda

Splendor fauny i flory Doliny Loary

Teren Doliny Loary nie jest tylko kolebką przedstawionych tu wspaniałych zamków Doliny Loary, ale także obszarem całkowicie naturalnym. Fauna i flora, jaką odkrywa się wokół i wzdłuż Loary oferuje zwiedzającym wspaniały widok.

Loara, rzeka o tysiącu obliczach

Rozległe zakola odsłaniające duże piaszczyste wyspy, aluwialne lasy pokryte roślinnymi dywanami zwanymi „verdiaux”, regularnie zalewane łąki, tufitowe wzgórza znaczące równinę - dolina Loary jest różnorodna i zmienna.
Niektóre ławice piasku rozgrzane w letnim słońcu do temperatury ponad 50°C umożliwiają rozwój roślin tropikalnych. Loara jako główna droga wędrówek ptaków, ryb, a także roślin jest dzika i płodna.

Rezerwat naturalny tropikalnych roślin

Zarazem spokojna jak i potężna, Loara wciąż na nowo rzeźbi swe koryto, od zieleniejących wysp po ruchome ławice. Tropikalne rośliny nadają rzece swój koloryt. Ławice piasku rozgrzane w słońcu tworzą idealne warunki dla nasion roznoszonych przez statki, wiatr i ptaki: to wystarczy, by gatunki z Ameryki i Afryki zakwitły nad Loarą. Mały port Candes Saint Martin, sławny także dzięki swojemu opactwu, jest doskonałym miejscem obserwacji gatunków tropikalnych.

Twarzą w twarz z ptakami i bobrami

Chrupiące, płochliwe...jako drwale, bobry powoli przywłaszczają sobie rzekę od momentu ich ponownego wprowadzenia przed 25 laty. Te miłe gryzonie gości u siebie wyspa Ile de la Folie w Chaumont-sur-Loire. Ogromna zmienność rzeki przyciąga także wyjątkową różnorodność ptaków. W Chaumont, w Amboise lub poniżej Saumur, na tradycyjnych statkach można odnaleźć pierzastą i dziobatą faunę, o świcie lub o zmroku.

Konno, balonem, statkiem, na rowerze: Loarę podziwia się na różne sposoby

Loara jest wyjątkową przygodą, którą można przeżyć na wodzie, w przestworzach lub na ziemi. Centrum Inicjatyw dla Środowiska (Centre Permanent d'Initiatives pour l'Environnement) w Seuilly proponuje piesze wędrówki na łonie natury lub na pokładzie tradycyjnych statków. Ścieżki dydaktyczne, łączące zabawę z nauką, pozwalają na odkrywanie wraz z rodziną różnorodnych, naturalnych środowisk Doliny Loary.
A przed tymi, którzy wolą nabrać dystansu, lot balonem roztoczy niesłychaną panoramę: „Z wiatrem” zaspokoi waszą potrzebę zaczerpnięcia świeżego powietrza.

Regionalny Park Przyrody Loire-Anjou-Touraine chroni dziedzictwo architektoniczne i naturalne

Park Loire-Anjou-Touraine rozciąga się w dolinie Loary między Tours a Angers. Kryje w sobie bogate i zróżnicowane dziedzictwo naturalne, kulturalne i historyczne. Najbardziej autentycznym środkiem jego poznania jest kajak canoë. Wycieczki rzeczne są dostosowane do potrzeb każdego, niezależnie od jego poziomu!
Pasjonaci wycieczek rowerowych mogą podążać z biegiem rzeki na długości ponad 150 km oznakowanej i ubezpieczonej ścieżki między Tours a Angers, przemierzając całą trasę Loary na rowerze!

Więcej na temat zwiedzania Loary na rowerze >>

Ujście Loary

Gdy Loara spotyka ocean.
Od Nantes, tj. 50 km przed oceanem, oddziaływanie morza na rzekę jest już widoczne. Zauważa się ruch przypływów i odpływów. Wszędzie, gdzie się nie spojrzy, widać wrota oceanu. Rybackie chaty, trzciny, stare porty, takie jak Paimboeuf...Aby zobaczyć idealny widok na Loarę zanim jeszcze rzuci się ona do oceanu, udajcie się na most Saint-Nazaire, jeden z najdłuższych w Europie! Jeśli jednak chcecie uniknąć zawrotów głowy, wybierzcie łagodniejszą trasę korzystając z licznych darmowych promów przemierzających Loarę.

Więcej na temat dziedzictwa naturalnego regionu Centrum – Dolina Loary >>
Więcej na temat dziedzictwa naturalnego regionu Kraina Loary >>