Adrien Vechionni
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé
Zamek w Clos Lucé

Zamek w Clos Lucé, położony trzysta metrów od królewskiego zamku w Amboise, stał się królewską domeną w roku 1490. To właśnie tutaj zamieszkał Leonardo da Vinci, przybyły do Francji na zaproszenie króla Franciszka I. W roku 1516, opuścił Włochy i przywiózł ze sobą trzy ze swoich największych dzieł – Giocondę, Dziewicę z Dzieciątkiem i św. Anną, Jana Chrzciciela oraz swoje zeszyty i odręczne notatki.

Król Francji nazwał go „pierwszym malarzem, inżynierem i architektem królewskim”. Tradycja mówi, że młody monarcha bardzo często odwiedzał artystę, używając do tego podziemnego przejścia łączącego obydwa zamki. Leonardo da Vinci i jego otoczenie inspirowało myśl i modę współczesnych. Mistrz był niezwykle aktywny w swoim warsztacie w Clos Lucé, o czym świadczą liczne szkice i rysunki zrealizowane w tamtym okresie. Leonardo da Vinci organizował dla Franciszka I i jego dworu wystawne przyjęcia z genialnymi scenografiamii i stworzył dla króla ogromny projekt architektoniczny.

Leonardo da Vinci zmarł 2 maja 1519 r. w swojej sypialni w zamku Clos Lucé, pozostawiając po sobie spuściznę tysięcy myśli i wynalazków, które przez wieki fascynowały kolejne pokolenia. Wizyta w jego domu pozwala zbliżyć się i poznać sekrety codziennego życia mistrza. Park i ogród botaniczny prezentują różne obszary wiedzy tego geniusza – wizjonera Renesansu.

 

WYDARZENIA

Przez cały rok Château du Clos Lucé organizuje wydarzenia odnoszące się do spuścizny pozostawionej przez Leonarda da Vinci.

 

Obchody 500. rocznicy pobytu Leonarda da Vinci w zamku Clos Lucé w Amboise (1516-1519).

Na zaproszenie Franciszka I, Leonardo da Vinci zamieszkał w Amboise jesienią 1516 toku. W wieku 64 lat przemierzał on Alpy wraz z kilkoma uczniami, m.in. z Francesco Melzim, oraz z Batistą de Vilanis, swoim wiernym mediolańskim sługą. To właśnie w zamku Clos Lucé Leonardo da Vinci żył i pracował aż do dnia swojej śmierci czyli 2 maja 1519 roku.

Misją zamku Clos Lucé, za którą odpowiedzialna jesr rodzina Saint Bris od 1954 roku, jest rozpowszechnianie dziedzictwa artysty, nazywanego geniuszem renesansu. Ta okrągła rocznica jest doskonałą okazją do przywrócenia warsztatu Mony Lisy, złożenia hołdu dziełom artysty tworzonym we Francji, ale także przypomnieć sobie jego wizjonerskie idee i humanistyczne wartości.

Wielka wystawa, odzyskiwanie pozostałości po 60 latach pracy, niezwykłe spektakle, wręczenie nagrody Leonarda da Vinci i Europejski Festiwal Muzyki Renesansowej.

 

Z Clos Lucé do Luwru, 3 najważniejsze dzieła Leonarda da Vinci

17 czerwca – 15 listopada 2016

Kurator wystawy : Alessandro Vezzosi

Przewodniczący Komitetu honorowego : Carlo Pedretti

François Saint Bris - Szef zamku Clos Lucé

Catherine Simon Marion - Delegat Generalny

Ta wystawa ma na celu przypomnienie tego niezwykle ważnego etapu w życiu Leonarda da Vinci: artysta-uczony wyjechał z Rzymu do Amboise i zamieszkał w dworze Cloux, nazywanym dziś Clos Lucé. Ten bardzo istotny z punktu widzenia sztuki epizod, miał wpływ również na architekturę, teatr, naukę i technologię.

Leonardo przywiózł ze sobą wówczas zbiór swoich szkicowników i notesów, zawierających bogatą i zróżnicowaną twórczość, a także 3 najważniejsze dzieła jakie stworzył. Były to: "Święty Jan Chrzciciel", "Dziewica, dzieciątko Jezus i Święta Anna" oraz słynna "Mona Lisa". Wszystkie te dzieła znajdują się obecnie w kolekcji Luwru.

Wystawa ma za zadanie opowiedzieć historię tych 3 dzieł na przestrzeni 5 stuleci. Przybliża ona ich genezę we Włoszech, a także późniejszą drogę z Amboise do Paryża. Centrum Badań i Konserwacji Zbiorów Muzealnych we Francji (C2RMF) zaprezentuje wyniki badań przeprowadzonych na dwóch obrazach - "Dziewicy [...]" i "Mona Lisie". "Święty Jan Chrzciciel" nadal jest badany. Ponadto, organizatorzy przedstawiają współczesny pogląd na interpretacje tych niezwykle ważnych dzieł.

 

Nocturnes du Clos Lucé

Zamek w Clos Lucé proponuje bogaty program atrakcji skoncentrowanych wokół postaci Leonarda da Vinci. Przygotowano 2 nocne spektakle, które oddają hołd artyście i jego umiłowaniu uroczystości i zabaw. W sierpniu, dziedziniec Clos Luce rozświetli się setkami świec, a nocne zwiedzanie będzie można połączyć z oglądaniem spektakli stworzonych na cześć toskańskiego geniusza.

22 lipca 2016 : Patrick Scheyder - pianino, Frédéric Lenoir - narracja

Leonardo da Vinci, wolny duch

26 sierpnia 2016 : Massimiliano Finazzer Flory

Być Leonardem da Vinci, niemożliwy wywiad

 

 

Europejski Festiwal muzyki renesansowej - 11. edycja

 

Europejski Festiwal Muzyki Renesansowej - XI edycja

23, 24, 25 września 2016 r.

Od 2005 r. miejsce to sławi Leonarda da Vinci, muzyka i utalentowanego interpretatora, zapraszając najbardziej renomowane zespoły na Europejski Festiwal Muzyki Renesansowej.

Z okazji jego 500. rocznicy pobytu Leonarda da Vinci, zamek w  Clos Lucé przygotował wyjątkowy repertuar.

Piątek 23 września: Doulce Mémoire (nieznana kompozycja)

Sobota 24 września:

Ensemble Vadedo & Latana Phoung (muzyka włoska i francuska XVI i XVII w.)

Niedziela 25 września:

Quatuor Van Kuijk

 

Wystawy

"Leonardo da Vinci i Francja"

2 stycznia - 31 maja 2016

Wystawa „Leonardo da Vinci i Francja” pozwala na odkrycie nieznanego Leonarda da Vinci. Co roku jest wzbogacana o nowe nabytki. Przygotowana przy wsparciu największych, międzynarodowych ekspertów, wystawa pokazuje fascynujące relacje między Leonardem i trzema królami Francji, a także bogactwo prac wykonanych przez Mistrza. Przebywając w Château du Clos Lucé Leonardo da Vinci puszcza wodze fantazji, pracując nad imponującymi projektami dla króla: wystawnymi przyjęciami, zamkiem i miastem idealnym w Romorantin, zdumiewającymi schodami w Chambord...

"Leonardo da Vinci - inżynier"

wystawa stała

50 makiet wykonanych na podstawie projektów Leonarda da Vinci pokazuje liczne talenty inżynieryjne artysty: tworzenie projektów maszyn lotniczych, przemysłowych i morskich, a także urządzeń pomiarowych i mechanicznych, budynków i broni. Wszystkie eksponaty wykonano z drewna bukowego bądź grabowego.