©S.Sevrin/CRT Centre Val de Loire - Château de Chenonceau ©E.Mangeat/CRT Centre Val de Loire - Château de Chenonceau Oranżeria ©Dominique Couineau/CRT Centre Val de Loire - Château de Chenonceau ©Dominique Couineau/CRT Centre Val de Loire - Château de Chenonceau ©Philippe Lucchese ©Philippe Lucchese
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau

Chenonceau to ucieleśniona idea doskonałej harmonii między przyrodą, złożoną z wody, powietrza i zieleni a architekturą – unikalną i znaną na całym świecie. Arcydzieło Renesansu, bezpośrednio zainspirowane mostem Ponte Vecchio, bardziej niż wszystkie inne dzieła epoki wywołuje uniwersalne uczucie spokoju. W zamku zgromadzone są arcydzieła sztuki – wyjątkowa kolekcja gobelinów, obrazów i mebli. Unikatowe dzieła malarstwa, autorstwa największych europejskich mistrzów XVI, XVII i XVIII wieku, oddają atmosferę bogatej historii zamku, w której pierwszoplanowe role zawsze grały kobiety. Od czasów Renesansu, pełnego wystawnych uczt organizowanych przez Katarzynę Medycejską, do XVIII wieku, który rozświetlała Louise Dupin, zwana Damą Świateł, Chenonceau zawsze było miejscem, w którym chętnie gościli filozofowie, pisarze i artyści, w przyjaźni i zgodzie wymieniający się myślami.

Ogrody Katarzyny Medycejskiej i Diane de Poitiers podkreślają elegancję otaczającego zamek krajobrazu, od Zielonego Ogrodu („Jardin Vert”), zaprojektowanego przez Bernarda Palissy, aż do włoskiego labiryntu… Majestatyczne bukiety, obecne w każdym z pomieszczeń, tworzone są w atelier kwiaciarskim, położonym na dziedzińcu farmy z XVI wieku. Kwiarciarki mają do dyspozycji kwiaty ze szklarni Ogródka Kwietnego. 

NIE DO PRZEOCZENIA

Galeria Medyceuszy

Prezentuje zbiór nieopublikowanych dzieł artystycznych, obiektów i dokumentów pomagających zrozumieć etapy powstawania zamku oraz ważne wydarzenia w jego bogatej historii oraz w życiu jego słynnch dam.

Więcej informacji

WYDARZENIA

Spotkania wśród kwiatów

Roślinność zamkowa pielęgnowa jest ze szczególną starannośćią, każdego dnia i przez cały rok, zmieniając wygląd w zależności do pory roku.

Więcej informacji