©J.F. Le Scour/Chateau d'Amboise - ZAMEK KROLEWSKI W AMBOISE ©P. Forget/CRT Centre Val de Loire - ZAMEK KROLEWSKI W AMBOISE ©C. Mouton/CRT Centre Val de Loire - ZAMEK KROLEWSKI W AMBOISE ©C. Mouton/CRT Centre Val de Loire - ZAMEK KROLEWSKI W AMBOISE ©F. Delong/CRT Centre Val de Loire - ZAMEK KROLEWSKI W AMBOISE ©J.F. Le Scour/Chateau d'Amboise - ZAMEK KROLEWSKI W AMBOISE ©R. Bodian/CRT Centre Val de Loire - ZAMEK KROLEWSKI W AMBOISE
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise
Zamek Krolewski w Amboise

Prawdziwa atmosfera francuskiego stylu życia w Zamku Królewskim w Amboise, ważnym miejscu historii Francji w Dolinie Loary, zaledwie godzinę drogi z Paryża.

Zaledwie godzinę drogi z Paryża, w sercu Doliny Loary – miejsca wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, leży Amboise – zabytkowe i urokliwe miasto, nad którym góruje zamek królewski. Będący ważnym miejscem w historii Francji zamek był siedzibą dworu królów Karola VIII i Franciszka I. W okresie Renesansu na zamku gościło wielu europejskich pisarzy i artystów, w tym Leonardo da Vinci, który był gościem monarchy. Specjalnie dla władcy i dworu projektował niesamowite aranżacje wykorzystując przy tym swój talent inżynieryjny. W czasie swojego pobytu da Vinci stworzył projekt kanału łączącego Loarę z Saoną, który miał ułatwić handel między Turenią, a Toskanią. Król zlecił mu również zaprojektowanie pałacu w Romarantin. Projekt był imponujący, jednak pałac nigdy nie powstał. Po śmierci florenckiego geniusza, pochowano go w zamku królewskim, zgodnie z jego ostatnią wolą. Zobaczywszy kaplicę, gdzie spoczywa do dziś, zwiedzający mogą obejrzeć wnętrza w których miały miejsce najważniejsze wydarzenia historii Francji.

Zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok (oprócz 1/01 i 25/12), od 9 rano. Broszura informacyjna dostępna jest w 17 językach, w tym po polsku.

 

NOWOŚĆ!

Studio Leonardissimo

Wzorem Leonarda da Vinci, który spędził w zamku w Amboise kilka lat, organizatorzy zachęcają, by każdy zwiedzający obudził artystę, który w nim drzemie. Od 1 maja 2016 goście będą mieć możliwość eksperymentowania w plenerowym atelier. Do ich dyspozycji staną tam płótna i sztalugi, na których będzie można tworzyć portrety i pejzaże, wedle uznania. Początkujący, amatorzy a nawet profesjonaliści będą mogli złożyć hołd wielkiemu Leonardo za pomocą wybranej techniki, zarówno malarskiej jak i fotograficznej. To znakomita okazja, by odwiedzić zamek, jednocześnie bawiąc się i podziwiając zachwycające widoki. Darmowa aplikacja mobilna „Studio Leonardissimo” dostępna na Google Play i w Appstore pozwoli Wam stworzyć dzieła graficzne, jednocześnie się bawiąc!

 

 

 

 

NIE DO PRZEOCZENIA

Obchody 500. rocznicy pobytu Leonarda da Vinci w zamku

Z okazji rocznicy przyjazdu Leonarda da Vinci do Amboise, organizatorzy przygotowali moc atrakcji!

Czytaj dalej

WYDARZENIA

Festiwal „Avanti la Musica”

od 19 do 26 czerwca : Wierny swoim korzeniom, zamek w Amboise przygotował liczne wydarzenia, mające oddać hołd bogactwu kulturowemu Włoch. Amboise od epoki Renesansu utrzymuje przyjazne stosunki kulturowe z włoskimi sąsiadami . Podczas tej edycji festiwalu, tematem przewodnim będzie muzyka i zabawa...

 

Festiwal „Muzyka w czasach króla”

od 6 do 21 sierpnia : W czasach królewskich, muzyka była nieodłącznym elementem życia również na dworze. Dzięki muzyce, zwiedzający będą mogli przenieść się w czasy świetności tego miejsca.  Po warsztatach muzycznych o godzinie 17, organizatorzy zapraszają na koncerty o różnej tematyce, które rozpoczynać się będą o 18:30.

 

 

Nowy spektakl nocny „Przepowiednia Amboise”

w każdą środę i sobotę od 2 lipca do 27 sierpnia, wieczorami będziemy mogli oglądąć przedstawienia inpirowane życiem Ludwiki Sabudzkiej, postaci mało znanej, która była przecież matką Franciszka I, która dwa razy sprawowała regencję w królestwie. Twórcą spektaklu jest wielokrotnie nagradzany Damien Fontaine. (Dodatkowe daty spektakli: 12/07, 15/07, 26/07, 09/08, 16/08, 26/08)

 

 „Święta Bożego Narodzenia na przestrzeni wieków”

Każdego roku w zamku Amboise można poczuć magię Świąt! W otoczeniu uroczych dekoracji, goście mogą poznać historię i tradycję tego wyjątkowego dnia. Od końca listopada aż do Święta Trzech Króli w zamku znajdziemy choinki, świeczki, świąteczne przysmaki i trzskający ogień w kominku. Co roku na stole pojawiają się nowe elementy, a organizatorzy przygotowują  atrakcje dla małych i dużych, by jeszcze milej przeżyć te magiczne momenty w gronie rodziny.

Czytaj dalej