La Loire à Vélo - Le Thoureil © J. Damase

Historia

Z biegiem Loary, z biegiem historii

Dolina Loary liczy dziś ogromną ilość zabytków historii, w tym imponujących zamków położonych wzdłuż biegu rzeki, wyznaczających i odzwierciedlających wielkie i małe wydarzenia w historii Francji.

Z Loarą związana jest także znaczna liczba zabytków, których fasady niekoniecznie odbijają się w jej wodach… Tak bowiem Chambord góruje nad rzeką Cosson, Azay-le-Rideau nad Indre, Cheverny skryty jest w dolinie Beuvron, pod łukami Chenonceau przepływa Cher, zaś zamek w Chinon położony jest nad brzegami rzeki Vienne. Wszystkie te zabytki, począwszy od zamku Sully-sur–Loire (najdalej w górę rzeki), poprzez Valençay (najdalej na południe) aż po Ducs de Bretagne w Nantes (najdalej w dół rzeki), korzystają z legendarnej łagodności klimatu i uderzającego piękna otaczających krajobrazów.

Średniowieczne fortece, królewskie zamki i renesansowe siedziby, sielankowe dwory, wspaniałe katedry... Ten artystyczny cud, który powstawał nieprzerwanie przez ponad trzy wieki i który dał początek temu, co historycy nazywają „sztuką życia à la française” miał swe źródło w militarnej klęsce: bitwie pod Azincourt (październik 1415). Porażka ta zmusiła ówczesnego króla Francji, Karola VII, porwanego z Paryża przez Anglików, do schronienia się nad brzegami Loary, w Touraine, gdzie wznosiły się wówczas potężne twierdze. Region ten posiadał także inny duży atut: żyzny teren, przez który przepływała rzeka, główna droga transportowa pomiędzy Morzem Śródziemnym, Burgundią, obszarem Lyonu i najdalszymi zachodnimi prowincjami. Zmuszona do ucieczki szlachta, zadomowiła się tu i czerpała wiele przyjemności podczas swych długich pobytów! Region został więc nazwany „Ogrodem Francji”. Rozpoczynał się złoty wiek Doliny Loary... Wraz z zapanowaniem pokoju, dobra koniunktura gospodarcza i rozwój sztuk dały początek architekturalnemu ożywieniu, który nie miał precedensu.
 

Ziemia królów

Franciszek I, Karol VII, Leonarda da Vinci, Maurice Genevoix, Julien Gracq nie popełnili błędu postanawiając tu zamieszkać. Obecnie wciąż odnajdziecie niezmierne bogactwo kulturowe w sercu zróżnicowanych krajobrazów o odmiennej architekturze, takiej jak: domy jaskiniowe, renesansowe zamki, średniowieczne twierdze, historyczne miasteczka, ogrody, opactwa…
Więcej na temat Doliny Loary >>