©T. Martrou - CRT Centre-Val de Loire

Gastronomia, Wina i Winnice

Francuska sztuka życia

Od Sancerre przez wina z Touraine i Anjou po wina z Nantes, winnice Doliny Loary obfitują w wyjątkowe wina, wyróżniające się różnorodnością i autentycznością. Dzięki jednej ze znakomitszych sztuk kulinarnych i sztuce życia Dolina Loary będzie umiała Was do siebie przekonać.

Wysokiej jakości i zróżnicowane wina o długiej tradycji

Bourgueil, Chinon, Vouvray, Muscadet, Saumur-Champigny, Menetou-Salon, Savennières… Czy te nazwy nie wydają się Wam znajome i nie brzmią przyjemnie w Waszych uszach? To tylko niektóre z licznych win Doliny Loary, region kryje ich bardzo wiele. Do spożycia, oczywiście, z umiarem!

Więcej na temat sztuki życia w regionie Centrum – Dolina Loary >>
Więcej na temat sztuki życia w regionie Kraina Loary >>

Wina do degustacji na każdą okazję

Udajcie się w serce regionu, by odkryć lub odnaleźć na nowo całe bogactwo win Doliny Loary: turystyczny Szlak winny wędruje od winnicy do winnicy pomiędzy domami i muzeami wina, rozsianymi po całym terenie. W ciągu roku, każda winnica proponuje liczne imprezy poświęcone temu znakomitemu trunkowi. Podczas gdy niektóre z nich dedykowane są wyłącznie winu (targi, defilady bractw...), inne łączą doznania enologiczne z degustacjami produktów regionalnych, zwiedzaniem, trasą sportową lub zajęciami artystycznymi.

Więcej na temat win Krainy Loary >>

Gastronomia i terroir

Odrobina pomysłowości, szczypta tradycji, kropla odwagi i doza savoir-faire, oto składniki, które charakteryzują wyśmienitą sztukę kulinarną regionu. Jeśli chodzi o ryby, Loara obfituje w sandacze, szczupaki, węgorze i inne gatunki wyposażone w płetwy. Mięsa i wędliny, sery, uprawy warzywne uzupełniają paletę przyjemności kulinarnych, które dawniej sprawiały radość postaciom Rabelais.
Te regionalne specjalności można ocenić nad brzegiem Loary, w licznych gospodach wytyczających linię rzeki, gdzie wiejskie i muzyczne otoczenie z pewnością Was zauroczy. Zaplanujcie postój w La Possonnière, Saint-Saturnin-sur-Loire en Anjou lub w „Tours-sur-Loire”.

Więcej na temat kuchni w regionie Centrum – Dolina Loary >>
Więcej na temat kuchni w regionie Kraina Loary >>