Quai de la Fosse - Nantes © V.Joncheray

Dziedzictwo w okolicy Loary

Miasta i dziedzictwo

Podczas gdy zamki nad Loarą stały się świadkami historii, rzeka także odcisnęła swoje piętno: ślady rzeki, epoki, miast, zwyczajów. Jako dziedzictwo nadmorskie i miejskie dziedzictwo kulturalne jest to teren, który żyje i opowiada swoją historię

Domy jaskiniowe i tradycyjna flota rzeczna

Majestatyczna i wolna Loara umiała ukształtować aktualny pejzaż swojej doliny. Świadczą o tym zbiorniki zabezpieczające rolniczą dolinę oraz jaskiniowe domy wyżłobione w skale. Na brzegach Loary, głównie między Chaumont-sur-Loire a Saumur, jak dobrze strzeżony sekret kryją się poziomy tufitowe. W dawnych czasach wykorzystywano je do wznoszenia zamków, obecnie jednak mają one zupełnie inne przeznaczenie. Wydrążone na zboczu wzgórza jaskinie są dziś piwnicami na wino, unikalnymi pieczarkarniami lub też przeistoczyły się w pokoje gościnne i hotele.

Inna spuścizna przeszłości to żegluga Loary, której ślady ożywiają rzeczne brzegi. Wykorzystajcie Wasz pobyt nad brzegiem Loary, by dobrze poznać tradycyjne statki przemierzające rzekę! Wszystkie z nich łączy jedna cecha, a mianowicie płaskie dno z powodu licznych piaszczystych ławic występujących na Loarze. Promy, galary, płaskodenne łódki i barki - skorzystajcie z okazji, by wsiąść na ich pokład i odkryć pasję przewoźnika do rzeki!