ODKRYWANIE DOLINY LOARY

©S. Bonniol/Visuelles - Souzay-Champigny
© S. Bonniol/Visuelles

Dziedzictwo w czystej postaci, od Sully-sur-Loire po Chalonnes sur Loire

Dolina Loary, rozciągająca się na długości 280 km i obejmująca powierzchnię 800 km2, od 2000 roku jest największym obszarem we Francji wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako krajobraz kulturowy.

La Loire à Vélo - Le Thoureil © J. Damase

Historia

Z biegiem Loary, z biegiem historii

Dolina Loary liczy dziś ogromną ilość zabytków historii, w tym imponujących zamków położonych wzdłuż biegu rzeki, wyznaczających i odzwierciedlających wielkie i małe wydarzenia w historii Francji.

Czytaj dalej

Uznane terytorium

Światowe dziedzictwo UNESCO: uniwersalna i wyjątkowa wartość

Uznanie przez UNESCO uniwersalnej i wyjątkowej wartości Doliny Loary umożliwiło dołączenie jej do prestiżowej listy 878 zabytków kultury i przyrody, wpisanych na listę światowego dziedzictwa, na której znajdują się już takie obiekty, jak Statua Wolności w Nowym Jorku, Wielki Mur Chiński i świątynia Abu Simbel w Egipcie.

Czytaj dalej
Quai de la Fosse - Nantes © V.Joncheray

Dziedzictwo w okolicy Loary

Miasta i dziedzictwo

Podczas gdy zamki nad Loarą stały się świadkami historii, rzeka także odcisnęła swoje piętno: ślady rzeki, epoki, miast, zwyczajów. Jako dziedzictwo nadmorskie i miejskie dziedzictwo kulturalne jest to teren, który żyje i opowiada swoją historię.

Czytaj dalej
La Bohalle proche de St-Mathurin-sur-Loire © Jean-Sébastien Evrard

Wyjątkowa przyroda

Splendor fauny i flory Doliny Loary

Teren Doliny Loary nie jest tylko kolebką przedstawionych tu wspaniałych zamków Doliny Loary, ale także obszarem całkowicie naturalnym. Fauna i flora, jaką odkrywa się wokół i wzdłuż Loary oferuje zwiedzającym wspaniały widok.

Czytaj dalej
©T. Martrou - CRT Centre-Val de Loire

Gastronomia, Wina i Winnice

Francuska sztuka życia

Od Sancerre przez wina z Touraine i Anjou po wina z Nantes, winnice Doliny Loary obfitują w wyjątkowe wina, wyróżniające się różnorodnością i autentycznością. Dzięki jednej ze znakomitszych sztuk kulinarnych i sztuce życia Dolina Loary będzie umiała Was do siebie przekonać.

Czytaj dalej